6 דברים שחשוב לבדוק בקרן הפנסיה שלך

הרבה אנשים מגיעים לפגישה עם הסוכן במקום העבודה שלהם או עם "ההוא שמטפל בפנסיה וכאלה.." מנסים להקשיב בהתחלה לאחוזים, הפרשות וכאלה, אך ככל שמתארכת הפגישה המחשבה היחידה שעולה בד"כ היא "איפה לחתום".

אין ספק שנושא הפנסיה הינו מורכב, ולמרות המודעות הגבוהה של הציבור לחשיבות העניין, לרוב לא שואלים שאלות ולא בודקים על מה חותמים.

ניסינו להביא מספר נקודות חשובות שכדאי לבדוק, או לפחות לשאול עליהן כשאתם נמצאים בפגישה בנושא הפנסיה שלכם.

קרן פנסיה

6 דברים שחשוב ביותר לשים לב אליו בעת חתימה על קרן הפנסיה שלך:

  1. שכר להפרשות - השכר שממנו מפרישים לקרן הפנסיה הוא נקודה חשובה שרבים אינם שמים לב אליה בעת חתימה על חוזה עבודה או מו"מ על תנאי העסקה מול המעסיק.אתם יכולים לקבל משכורת גבוהה, שתתבסס על בונוסים ואחוזים ממכירות, אך הפנסיה שלכם תחושב לפי סכום נמוך בהרבה.

2.אחוזי ההפקדה - אלו הם האחוזים מהמשכורת שהעובד והמעסיק מפרישים . פנסיית החובה עומדת היום על

עובד מעביד פיצויים

5.50% 6% 6%

את הפרשות המעסיק קשה בד"כ לשנות,אך כאן מגיע טיפ מספר 1:

אתה העובד, רשאי להגדיל הפרשות שלך עד ל-7% . המשמעות היום היא קטנה , שכן זה עוד כמה עשרות שקלים בחודש, אך בגיל פרישה ההבדל יכול להגיע לעשרות אלפי שקלים .

3.המסלול הביטוחי - קרן הפנסיה נותנת מענה ל-3 מצבי עולם:

  • פנסיית זקנה.

  • פנסיית שארים

  • פנסיית נכות.

המסלול הביטוחי קובע מה יהיה המשקל של כל אחד מהרכיבים הנ"ל. לכל אדם צרכים שונים, ולכן ישנה חשיבות גדולה להתאמה המסלול לאדם.

טיפ מספר 2: בדקו איזה מסלול ביטוחי אתם והתאימו אותו לסטאטוס שלכם בחיים - כך תחסכו בצורה האופטימלית ביותר, ותשמרו על עצמכם ועל התא המשפחתי שלכם בצורה אופטימלית.

4. היקף הכיסוי הביטוחי - לבדוק מהו הגובה של פנסיית השארים והנכות, כך שבעת קרות מקרה ביטוח חס ושלום, תהיו מכוסים בצורה האופטימלית מבחינתכם.

ביצועי קרן הפנסיה - רוב הכותרות בעיתונים מדברים על דמי ניהול גבוהים וכאלה, כשהפרמטר של התשואה, ביצועי קרנן הפנסיה, יקבע הרבה יותר את הסכום המצטבר לקרן בסופו של דבר.

טיפ מספר 3 : באתר פנסיה נט ניתן לבדוק את ביצועי קרן הפנסיה לעומת הקרנות האחרות בשוק.

5.דמי הניהול - את דמי הניהול אני שומר לבסוף, כי אכן בד"כ הם מרכז הדיון כשמדברים על מוצרים פיננסים אך במוצר חשוב כמו קרן פנסיה , ישנם לטעמי דברים נוספים שחשובים לא פחות מכך אם לא יותר. דמי הניהול המותרים בחוק - 0.5% מצבירה ו 6% מהפקדה. בהרבה מקרים נתקלים בקרנות פנסיה שפתחו לעובדים ולוקחים להם את המקסימום האפשרי.כמו בכ דבר, גם כן ניתן להוריד את דמי הניהול ולהוסיף כמה עשרות אלפי שקלים לקרן הפנסיה.

טיפ מספר 4 : דמי הניהול נגבים בקרן הפנסיה ב-2 צורות : דמי ניהול ממה שצברתם, ודמי ניהול מכל הפקדה. כשהקרן קטנה, ואין צבירה דמי הניהול מההפקדה משמעותיים יותר. ככל שעובר הזמן, ויש צבירה גדולה יותר, דמי הניהול מהצבירה משמעותיים הרבה יותר.

6.הפקדות - יש לבדוק שההפקדות שבוצעו בקופה תואמות את תקופת עבודתכם ומתאימות לשכר ממנו הוסכם שמפרישים לכם. אם עבדת שנה שלמה אתה צריך לראות 12 הפקדות חודשיות.

אלו הדברים העיקריים שיש לבדוק בקרן הפנסיה, כמובן שפנסיה הינה רק נושא אחד ממכלול הדברים שיש לתכנן לטווח ארוך.